Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest 22 września 2020, o 11:47

Odpowiedz w wątku  [ Posty: 6 ] 
 Na krawędzi - Ilona Andrews (szuwarek) 
Autor Wiadomość
Literatka

Pochwały: 127
Ulubiona autorka/autor: Krentz
Post Na krawędzi - Ilona Andrews (szuwarek)
4 maja 2014, o 13:27
"Na krawędzi" (The Edge) Ilona Andrews

Zapchana historykami postanowiłam wrócić na drogę fantastyki. W drodze wstępu nadmienię, że Tolkiena łykałam zamiast dzieci z Bullerbyn. Wielbiłam wydania Salamandra polskiej fantastyki więc chyba mogę mówic o powrocie. Co jakiś czas czytam aktualne hity (i kity) lecz droga w którą podażyła literatura romans_paranormal mnie trochę zamuliła. Nadzwyczajne zwierzaki, wręcza nielsko dobre wampiry ... no proszę :czeka: i może jeszcze to bym przeżyła gdyby nie (w znacznej większości przypadków) totalny brak szacunku do zasady miejsca-czasu-przestrzeni. Rozwinę: wymyślając bohatera w świecie fantasy oczekuję przynajmniej małego nakładu pracy polegającego na dopracowaniu szczegółow tego świata, trzymania się jakiś zasad logiki i konsekwencji wymyślonego świata. niestety znaczna większość czytanych przeze mnie książek opierała się na motywie: bohaterka jest super i dostaje super samca, reszta sama popłynie. Oczywiście są i chlubne wyjątki.
Czytając Wasze recenzje skusiłam się na The Edge. Wcześniej poznałam Kate Daniels ale nie przypadłyśmy sobie do gustu. Ale o tym później. Sięgnęłam i trafiłam do Rubieży. Nawiązując do mojego przydługiego wstępu musze przyznać, że świat stworzony przez Andrews wciągnął mnie :wink: Nie jest doskonały ( matryca to Tolkien) ale dla romansu fantasy jest moim zdaniem idealny. Jest świat, a właścicwie trzy światy: nasz, lustrzany świat magii i coś pomiędzy. I jak to bywa z tym pomiędzy ani tam miło ani ładnie. Jeśli o mnie chodzi to jest on znacznie bardziej przemyślany, jego opis zdecydowanie lepiej słuzy za tło postaciom i historii niż miało to miejsce w ww. serii o Kat. Podoba mi się idea jaka tu pokazano - nie jest nowa. pojawiała się wielokrotnie w fantastyce - ale nie romansowej. Tu pasuje idealnie. Jest bieda, walczący jak pierwsi osadnicy ludzie i życie z dnia na dzień bo nie wiadomo co przyniesie jutro. Chociażby za to wielki plus.
Bohaterowie: przyznam się, że bałam się bohaterów Adrews bo po wcześniejszych miałam wielkie obawy, czy nie powtórzy ona schematu. Ku mojemu wielkiemu -kolejnemu- zaskoczeniu nie tylko nie powtórzyła ale stworzyła moim zdaniem postaci bardziej realne, bardziej ludzkie. Kate nie lubiłam bo nie jestem fanką bohaterek śpiących z nożami, ociekających krwią i zachwujących się jak zawodnik walk MMA. Po prostu wolę kobiecy typ. I Rose, bohaterka książki taka właśnie jest. Jest chłopczycą, doświadczoną przez życie. Musi opiekować się braćmi, bo los pokarał ją nieodpowiedzialnymi rodzicami. Pracuje "po naszej" stronie i z trudem wiąże koniec z końcem. Musi dodatkow walczyć o siebie, bo los pakarał ją też wielką magią - rozbłyskuje jak mało kto. Stanowi przez to nie lada kąsek - może byś światną surogatką dla dziecka jakiegoś arystokraty przekazując dziecku talent. Pochodzenie sprowadza ją do roli ściganej, w przypadku złapania sprzedanej. Na pewno nie atrakcyjnej małżonki.
I tak broniąc się poznaje Bohatera - pojawia się pod jej domem arystokrata, przystojny i znacznie silniejszy w magii. Jako przybysz uważany jest za potencjalnego "chętnego " na Rose. Rose od razu stawia sprawę jasno - nie będę twoja. No cóż, wyzwanie... Przyklepują zakład: Rose da Declanowi trzy zadania- jeśli je wypełni ona jest jego, jeśli nie odejdzie. I kiedy myślałam, że na tym będzie polegała historia zaskoczenie. Dom Rose staje się przedmiotem ataku potworów, bracia Rose sa w niebezpieczeństwie. Declan staje się obrońcą Jake- brata, który jest zmiennym, z którym Rose nie za bardzo wie co robić. Drugi brat też nie jest łatwy - oddaje swoją enwrgię aby ożywić zmarłych. Declan , przyznajmy to, wykorzystując sytuację wprowadza się, zaczyna zajmowac miejsce mężczyzny w domu Rose. Chłopcy tego potrzebują, Rose tego potrzebuje. zagraża im głod- Rose traci pracę, zagrażają sąsiedzi chcący "mieć" Rose, a co najważniejsze zagraża im coś potężnego, mrocznego atakującego bezpośrednio dom.
Bardzo podoba mi się sposób w jaki Rose walczy, próbuje.. jest znacznie silniejsza niż nie jedna waleczna amazonka. Z jednej strony traktuje Declana jako wroga jednak z ulgą przyjmuje małe skrawki pomocy - od rozmów z chłopcami, poprzez pieniądze, a kończąc na walce. Declan broni jej jak rycerz bo tak został wychowany, uczy się zasad, a raczej ich braku na Rubieży. Z czasem zaczyna rozumieć, że Rose da sobie radę, potrzebuje może nie rycerza ale partnera, kogoś na kim może się wesprzeć, kto zabierze na chwilę ciężar. Rose jest silnie związana z Braćmi i kiedy już czuje, że nie da rady zwraca się do Declana o pomoc- to jedno z jej zadań dla niego. Widać, że Rose zaczyna ufać Declanowi, on zaczyna ją nie tylko rozumieć ale widzieć w niej partnerkę. Mamy tu walkę ze złem, mamy przeszłosc Declana. Mamy w końcu prawdę, mówiącą dlaczego pojawił się przed domem Rose. I jak to na Rubieży - nic tu nie jest łatwe, proste i lekkie.
Prawdę powiedziawszy niczego nowego w tej historii nie było. Ale czytałam ją naprawdę z wielką przyjemnością. Podejrzewam, że to kwestia bohaterów - mających wady, nie będących idealnymi, z super-hiper siłami. Bardzo emocjonalnym watkiem są bracia Rose - naznaczeni niezwykłością, z którą trudno jest sobie poradzić. Potrzebują nie tylko mężczyzny w swoim otoczeniu, ale kogoś kto ich zrozumie, poprowadzi.
Rewelacyjnie nakreśleni są mieszkańcy Rubieży - tacy przaśni chłopcy buraczani, macho dla ubogich.
Smaku historii dodaje tajemniczy William, którego Rose poznaje, który nie ukrywa swojego nią zaintersowania. I który odegra tu swoją rolę.
Podobało mi się, że Andrews nie powielała schematu zmiennokształnych jako nadzwyczaj uprzywilejowanych wobec świata - pokazała, że posiadanie siły i zmysłów zwierzęcia musi kosztować. I to nie mało. Za każy talent bohaterowie płacą. Jeśli jednak nie jest się samotnym, ma się rodzine i wsparcie to wszystko jest łatwiejsze i lżejsze. Tak się stało w przypadku Rose i jej braci ( no dobra, Declana też ).
Przyznam, że bałam się powtórki z morderczej nie-kobiety Kate i tak-nadzwyczajnego-że-nieralanego Currana - cieszę się, że obawy były płonne.

Pochwały przyznane za posta: 3

Rozpisana cesarzowa

Ulubiona autorka/autor: Joanna Chmielewska/Ilona Andrews
Ta książka to świetnie wykreowany świat,a właściwie pogranicze światów czarodziejsko-baśniowych(żeby nie powiedzieć alternatywnych) ze światem tak zwanym rzeczywistym.Bohaterami są ludzie/istoty żyjący/żyjące w konkretnych światach.Może nie tyle czary co rozbłyski mocy(im jaśniejszy tym bardziej pożądany),zmieńce,nekromanci oraz zwykła w takich książkach walka dobra ze złem.Tym oczywistym i tym bardziej ludzkim.Fajni bohaterowie,podobają mi się ich szczególne zaloty,te wieczne walki nie tylko między nimi,ale też z własnymi skłonnościami czy słabostkami.Rose(główna bohaterka) ma za sobą trudne lata.Jako dziwki suka,jak ją nazywały rówieśniczki w szkole nie należy do osób szczególnie podziwianych.Poza tym jest biedna,opiekuje się dwoma braćmi(bo tatuś gdzieś się ulotnił a matka nie żyje) i pracuje za głodową stawkę.W dodatku ma wyjątkowo jasny rozbłysk.I z tego powodu wciąż ją pożądają kolejni zalotnicy,nie dla niej,ale dla jej mocy.Jedni chcą ją jako klaczy rozpłodowej,inni jako niewolnicy,która sprzedadzą z sowitym zyskiem.I nagle pojawia się dwóch kolejnych kandydatów na mężów(?).Jeden obiecuje jej spokojne życie z rodziną(choć za przesadnie na nią nie działa),drugi podstępem nakłania ją do przyjęcia swojego wyzwania...A dodatkowo nad światem Rose zawisa niebezpieczeństwo dotychczas nie znane w jej świecie.I zmierzyć się z nim może tylko ona i jej niedoszli wielbiciele.
Podobało mi się,dobrze i szybko się czytało,romans nie był co prawda najwazniejszym tematem książki ale był wystarczająco ważny.Wykreowany świat jest wyjątkowo dobrze przemyślany.Nie cukierkowo słodki,a przeciwnie,chwilami niemal brutalny

Gotowałam się w środku i musiałam sięgnąć po wszystkie rezerwy opanowania,by utrzymać nerwy na wodzy.Uda mi się.Po prostu muszę być obojętna.Zen.Żadnego walenia po twarzy.Walenie po twarzy nie jest zen.

Łowczyni Sukcesów

Ulubiona autorka/autor: Margit Sandemo
też mi to się podobało. ;) muszę poszukać dalszych części o. :P

W młodości jesteśmy tym, kim jesteśmy, z konieczności - jesteśmy tacy, jak nas nauczono. Z czasem jednak zyskujemy wolność i możemy poszerzyć swoje horyzonty, bo opowiadamy tylko przed samym sobą.

Penelope Douglas Hideaway

Rozpisana cesarzowa

Ulubiona autorka/autor: Różnie to bywa
Jakoś na nie nie trafiam, może i to dobrze...

"If you want it enough, you can always get a second chance." MM
*
“I might be accused of social maladjustment,” said Daniel. “But not a psychopath. Please. Give me some credit.” MM
*
Zamienię sen na czytanie.

Rozgadana księżna

Pochwały: 32
Ulubiona autorka/autor: l.carlyle, a.quick, m. brook, j r. ward, SEP, Eco
poczytywałam po romansowaniu z Curranem i myślałam iż to też będzie dobre...okazało się rewelacyjne....a 2 i 3 jeszcze lepsze....Declan jest fajny...bardzoooo fajny...ale Will i Kaldar z kolejnych cześć....obłędni....i świetne intrygi dodatkowo.... :bigeyes:

ObrazekJestem niewiastą, która fantazjuje o byciu przypadkowo zamkniętą na noc w bibliotece...

http://dlaschroniska.pl/ ...pomaganie zwierzakom jest fajne...

Rozpisana cesarzowa

Ulubiona autorka/autor: Joanna Chmielewska/Ilona Andrews
Richard z Na krawędzi miecza też jest niczego sobie.To brat Kaldara.Urodzony zabójca,walczy z łowcami niewolników.Wielkim plusem jest powrót starych znajomych-Jacka ,George'a i Lark.Jest tez trochę Rose i Declana(choć epizodycznie) i babci Rose.Akcja rozgrywana jest na Rubieży,a potem przenosi się do Dziwoziemi.Są bagna,pewna wyspa,są zamki i mała chatka.I fajny pies.
Książka jest bardzo ciekawa,ale nie przekonała mnie aż tak jak wcześniejsze części.

Gotowałam się w środku i musiałam sięgnąć po wszystkie rezerwy opanowania,by utrzymać nerwy na wodzy.Uda mi się.Po prostu muszę być obojętna.Zen.Żadnego walenia po twarzy.Walenie po twarzy nie jest zen.

Odpowiedz w wątku   [ Posty: 6 ]