Teraz jest 19 kwietnia 2024, o 04:49

You Don't Have to Say You Love Me - Sarra Manning (Liberty)

Alfabetyczny spis recenzji ROMANSÓW WSPÓŁCZESNYCH
Avatar użytkownika
 
Posty: 6396
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14

You Don't Have to Say You Love Me - Sarra Manning (Liberty)

Post przez Liberty » 12 grudnia 2014, o 00:07

You Don't Have to Say You Love Me Sarra Manning
http://www.goodreads.com/book/show/8471 ... ou-love-me



Och, och, och. Mam nową literacką miłość. To Sarra Manning i pisze tak, że przez nią zarywam noce (i gdyby ktoś się skusił na jej książki to radzę czytać w jakiś wolny weekend, bo są dość długaśne).
Uprzedzam, że recenzja jest całkowicie pozbawiona obiektywizmu :P Tzn. mogłabym się paru rzeczy przyczepić, ale po co psuć sobie humor i dobre wrażenia po lekturze ;)


Od czego by tu zacząć? No może od tego, że Bet me Jennifer Cruise właśnie zostało zdetronizowane jako numer jeden na mojej osobistej liście romansów z motywem pluse size. Sarra Mannig zwyczajnie zrobiła to lepiej, choć jej książka nie jest tak zabawna jak Bet me. Przy czym jest to jednocześnie książka o walczącej z otyłością bohaterką a jednocześnie nie jest. Właściwie bardziej jest to historia, o tym jak dwoje przypadkowych ludzi postanawia stworzyć związek taki trochę na niby, na próbę, żeby poćwiczyć przed „prawdziwym” związkiem (Neve) lub żeby się podleczyć psychicznie (Max) i wbrew własnej woli prawdziwy związek tworzą. Otyłość jest jednym z głównych tematów i poprowadzony jest tak, że czapki z głów, ale nie jedynym. Właściwie mógłby to być taki temat uniwersalny, który można zastąpić innym, by pokazać jak ludzi czasem sami rujnują sobie życie.
W rezultacie dostajemy fantastyczną historię powoli rodzącego się uczucia i związku oraz dojrzewania głównych bohaterów.

Główna bohaterka na początku nie wywarła na mnie dobrego wrażenia. Była zbyt snobistyczna, zbyt sztywna, momentami wręcz nieuprzejma i do tego każdego poddawała ocenie. Bardzo surowej. Później zrozumiałam, że to nie ten typ opowieści, z którym mam się utożsamiać, przynajmniej na tym poziomie; na poziomie bohaterów, którzy wcale nie muszą być przesadnie sympatyczni, żeby mnie zainteresować. Właściwie można uznać za cechę charakterystyczną pisarstwa Manning, to że jej bohaterami są ludzie z wadami, jakoś tam złamani, pokręceni i nie pasujący do reszty. Przy czym Manning bardzo realistycznie podchodzi do tych ich wad i dziwactw, nie pozwalając by stały się usprawiedliwieniem dla podejmowanych przez bohaterów decyzji. Mogą być ich źródłem, ale nie ma tu miejsca na sceny z romansów, w których bohater jest robi coś okrutnego, ale ponieważ w przeszłości przeżył traumę, to wszystko uchodzi mu na sucho, a czytelniczki obwołują go najnowszym ciachem romasolandii. Nie. U Sarry Manning ludzie robią głupie rzeczy, bo leży to w naturze ludzkiej, bo mają taka a nie inną osobowość, bo nie poradzili sobie ze swoimi problemami, które nie pozwalają im normalnie funkcjonować.

Neve jest zakompleksioną grubaską, która próbuje nieporadnie stanąć na nogii popełnia przy tym mnóstwo błędów. Jest zafiksowana na punkcie swojej otyłości, jest ona jej pryzmatem na świat, przez co, w pogoni za urojoną fantazję, niemal przegapia swoją szansę na szczęście, a przy okazji okazuje się, że nawet otyli są narcystyczni i oceniają innych w ten sam okropny sposób, w który sami są oceniani przez innych, a którego tak nienawidzą.

Max to playboy i partyboy. Kobiety i zabawa to jego styl życia, który zdążył go już wyjałowić tak, że nie jest w stanie nawiązać normalnej relacji z drugim człowiekiem. Paradoksalnie jest jednak bardziej zaawansowany w swoim rozwoju niż Neve i dostrzega więcej niż ona, choć to ona jest intelektualistką w tej znajomości, a on odpowiada za rozrywkę.
U Manning nie ma czarno-białych, jednowymiarowych postać. Nawet ci, którzy pojawili się jako postaci negatywne mają swoje pięć minut szarości i bieli.

W każdym razie Max i Neve jakoś tak dziwacznie do siebie pasują, choć na pierwszy rzut oka nie powinni. Rozrywkowy chłopiec i kujonka. Romantyczka i pragmatyk. Grubaska i Piękny. Mól książkowy i imprezowicz.

Absolutnie cudownie czyta się jak stawiają pierwsze kroki w tym naleśnikowym związku, jak próbują nauczyć się siebie i współegzystować tak jak każda inna para. Manning ma dar do opisywania tego typu historii. Jest zabawnie, emocjonalnie, melodramatycznie i wzruszająco.
Poza główną parą strony powieści zapełniają też inne kolorowe postaci, ale nikt nie wydaje się zbędny, wepchnięty na siłę, ponieważ bohaterka potrzebuje rozpustnej kumpeli/siostry albo gejowskiego przyjaciela, albo życiowego nemezis w postaci królowej piękności ze szkoły. Te wszystkie postaci są ale nie po to by tworzyć sztuczny tłok.

You don't have to say you love me to jeden z najlepszych romansów jakie czytałam. Kartki same się przewracają i ciężko oderwać wzrok. Aż nie mogę uwierzyć, że to książka, która zakwalifikowana jest częściowo jako chic-lit i romans współczesny. Jeśli to jest chic-lit to najmądrzejszy z jakim się spotkałam. Jak dla mnie lektura obowiązkowa i nie rozumiem czemu to nie sprzedaje się lepiej niż 50 twarzy Greya. A tak, nadmiar rzeczywistości (zarzut z jednej z recenzji). Ale kurde, jaka to jest świetna rzeczywistość.
Ostatnio edytowano 12 grudnia 2014, o 00:26 przez Liberty, łącznie edytowano 1 raz

Avatar użytkownika
 
Posty: 21223
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15

Post przez Agrest » 12 grudnia 2014, o 00:17

Manning to taki ukryty skarb, o którym wciąż wiele osób nie wie ;)
Co do realistycznego podejścia do otyłości, to jest to element autobiograficzny, Manning sama przeszła taką drogę jak Neve i tyle schudła (bodajże 80 kg).

Fajnie, że napisałaś te recenzje, bo mnie się nie chciało, a książki też uwielbiam ;)
"I read a story to-night. It ended unhappily. I was wretched until I had invented a happy ending for it. I shall always end my stories happily. I don't care whether it's 'true to life' or not. It's true to life as it should be and that's a better truth than the other."

Emily Byrd Starr

Avatar użytkownika
 
Posty: 6396
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14

Post przez Liberty » 12 grudnia 2014, o 00:21

No ja nie wierzę, że kazałam jej książkom tyle czekać na przeczytanie. Leżały i czekały od kilku miesięcy :zalamka: Wiem o tym wątku autobiograficznym, ale to było bardzo wnikliwe gdy Neve zdała sobie sprawę, że uzależnianie szczęścia od tego czy schudnie parę dodatkowych kilogramów czy nie to głupota, ale dość powszechna ;)

Avatar użytkownika
 
Posty: 6862
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:21

Post przez Alias » 12 grudnia 2014, o 13:44

Za to tej pozycji dam szansę na pewno ;)
“I always knew I would fall in love with you, but you were never supposed to love me back"

Avatar użytkownika
 
Posty: 31291
Dołączył(a): 8 listopada 2012, o 22:17
Ulubiona autorka/autor: Różnie to bywa

Post przez Księżycowa Kawa » 13 grudnia 2014, o 00:39

Tematyka niekoniecznie, ale autorka mnie zainteresowała :zalamka:
Nie ma dobrych książek dla głupca, możliwe, że nie ma złych dla człowieka rozumu.
Denis Diderot


"If you want it enough, you can always get a second chance." MM
*
“I might be accused of social maladjustment,” said Daniel. “But not a psychopath. Please. Give me some credit.” MM
*
Zamienię sen na czytanie.

Avatar użytkownika
 
Posty: 27968
Dołączył(a): 22 lutego 2012, o 21:14
Lokalizacja: Warszawa
Ulubiona autorka/autor: Kristen Ashley/Mariana Zapata

Post przez Duzzz » 16 grudnia 2014, o 11:06

A ja tematykę lubię, nawet bardzo, ale ciężko trafić na coś dobrego i szybko się przez to człowiek zraża. Kolejną dopisuję do listy ;)

“How do you always know where to find me?''
His voice achingly gentle, he says, "The same way a compass knows how to find true north.”
― J.T. Geissinger, Cruel Paradise

“It’s not inexplicable. I like you the way Newton liked gravity.”
“I don’t know what you mean.”
“Once he found it, everything else in the universe made sense.”
― J.T. Geissinger, Cruel Paradise

“Life is short. You don't get a do-over. Kiss who you need to kiss, love who you need to love, tell anyone who disrespects you to go f*ck themselves. Let your heart lead you where it wants to. Don't ever make a decision based on fear. In fact, if it scares you, that's the thing you should run fastest toward, because that's where real life is. In the scary parts. In the messy parts. In the parts that aren't so pretty. Dive in and take a swim in all the pain and beauty that life has to offer, so that at the end of it, you don't have any regrets.” ― J.T. Geissinger, Cruel Paradise

Avatar użytkownika
 
Posty: 31291
Dołączył(a): 8 listopada 2012, o 22:17
Ulubiona autorka/autor: Różnie to bywa

Post przez Księżycowa Kawa » 17 grudnia 2014, o 19:24

Ja jeszcze na ciekawą nie trafiłam.
Nie ma dobrych książek dla głupca, możliwe, że nie ma złych dla człowieka rozumu.
Denis Diderot


"If you want it enough, you can always get a second chance." MM
*
“I might be accused of social maladjustment,” said Daniel. “But not a psychopath. Please. Give me some credit.” MM
*
Zamienię sen na czytanie.

Avatar użytkownika
 
Posty: 21223
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15

Post przez Agrest » 17 grudnia 2014, o 20:06

Jaka tematyka? Nadwaga?
"I read a story to-night. It ended unhappily. I was wretched until I had invented a happy ending for it. I shall always end my stories happily. I don't care whether it's 'true to life' or not. It's true to life as it should be and that's a better truth than the other."

Emily Byrd Starr

Avatar użytkownika
 
Posty: 31291
Dołączył(a): 8 listopada 2012, o 22:17
Ulubiona autorka/autor: Różnie to bywa

Post przez Księżycowa Kawa » 17 grudnia 2014, o 20:14

Między innymi. W każdym razie nie przypominam sobie.
Nie ma dobrych książek dla głupca, możliwe, że nie ma złych dla człowieka rozumu.
Denis Diderot


"If you want it enough, you can always get a second chance." MM
*
“I might be accused of social maladjustment,” said Daniel. “But not a psychopath. Please. Give me some credit.” MM
*
Zamienię sen na czytanie.

Avatar użytkownika
 
Posty: 6396
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14

Post przez Liberty » 17 grudnia 2014, o 20:38

Książki z bohaterkami z nadwagą to niemal święte grale. Niby coś tam jest, ale jak zaczyna się czytać to okazuje się, że to bardzo rozczarowująca lektura :roll:

Avatar użytkownika
 
Posty: 31291
Dołączył(a): 8 listopada 2012, o 22:17
Ulubiona autorka/autor: Różnie to bywa

Post przez Księżycowa Kawa » 17 grudnia 2014, o 20:44

Dokładnie. Na dodatek jeszcze bywa oklepane.
Nie ma dobrych książek dla głupca, możliwe, że nie ma złych dla człowieka rozumu.
Denis Diderot


"If you want it enough, you can always get a second chance." MM
*
“I might be accused of social maladjustment,” said Daniel. “But not a psychopath. Please. Give me some credit.” MM
*
Zamienię sen na czytanie.

Avatar użytkownika
 
Posty: 21223
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15

Post przez Agrest » 17 grudnia 2014, o 21:07

Oklepany biały kruk :lol:

Kawo, moja rada prosto od serca jest taka: nie zastanawiaj się nad swoją sympatią do danego motywu, po prostu czytaj ;) Ja w rubryczce ulubiony motyw też raczej nie wpisałabym: zakupoholiczka i jej sponsor, a Unsticky połknęłam jak młody pelikan ;)

A już poza wszystkim innym w książkach Manning świetne jest to, że ona daje swoim postaciom wiele czasu i wiele stron na rozwój tej miłości. Niestety romanse są coraz krótsze, często rozgrywają się przez parę dni - a mnie brakuje tego rozciągniętego w czasie rodzenia się uczuć. U Manning to jest. Swoją drogą te dwie książki, które zrecenzowała Liberty, są wielce sprytne, bo obie pokazują takie związki-nie-związki. Więc trochę tak i mamy ciasteczko, i je zjadamy. Nowoczesne wariacje na temat małżeństwa aranżowanego lub z przymusu ;)
"I read a story to-night. It ended unhappily. I was wretched until I had invented a happy ending for it. I shall always end my stories happily. I don't care whether it's 'true to life' or not. It's true to life as it should be and that's a better truth than the other."

Emily Byrd Starr

Avatar użytkownika
 
Posty: 31291
Dołączył(a): 8 listopada 2012, o 22:17
Ulubiona autorka/autor: Różnie to bywa

Post przez Księżycowa Kawa » 17 grudnia 2014, o 23:20

I jestem obiema zainteresowana pomimo tych motywów, ale na razie książki pozostają poza moim zasięgiem. Przeczytam, bo raczej o tej autorce nie zapomnę – nie po tych recenzjach.
Nie ma dobrych książek dla głupca, możliwe, że nie ma złych dla człowieka rozumu.
Denis Diderot


"If you want it enough, you can always get a second chance." MM
*
“I might be accused of social maladjustment,” said Daniel. “But not a psychopath. Please. Give me some credit.” MM
*
Zamienię sen na czytanie.

Avatar użytkownika
 
Posty: 6396
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:14

Post przez Liberty » 18 grudnia 2014, o 12:09

Agrest napisał(a):
A już poza wszystkim innym w książkach Manning świetne jest to, że ona daje swoim postaciom wiele czasu i wiele stron na rozwój tej miłości. Niestety romanse są coraz krótsze, często rozgrywają się przez parę dni - a mnie brakuje tego rozciągniętego w czasie rodzenia się uczuć. U Manning to jest. Swoją drogą te dwie książki, które zrecenzowała Liberty, są wielce sprytne, bo obie pokazują takie związki-nie-związki. Więc trochę tak i mamy ciasteczko, i je zjadamy. Nowoczesne wariacje na temat małżeństwa aranżowanego lub z przymusu ;)


O właśnie! Żadnego insta love!


połknęłam jak młody pelikan :rotfl: :rotfl: :rotfl: Muszę zapamiętać to porównanie.

Avatar użytkownika
 
Posty: 31291
Dołączył(a): 8 listopada 2012, o 22:17
Ulubiona autorka/autor: Różnie to bywa

Post przez Księżycowa Kawa » 7 lipca 2021, o 19:19

Nie zapomniałam o tej książę, ale dużo czasu mi zajęło, zanim sięgnęłam. Krótko: warto i jest warta dalszego polecenia.
Nie ma dobrych książek dla głupca, możliwe, że nie ma złych dla człowieka rozumu.
Denis Diderot


"If you want it enough, you can always get a second chance." MM
*
“I might be accused of social maladjustment,” said Daniel. “But not a psychopath. Please. Give me some credit.” MM
*
Zamienię sen na czytanie.


Powrót do Recenzje romansów współczesnych

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości