Teraz jest 27 lipca 2024, o 08:17

Muzyka w książkach

Czego słuchamy, co polecamy
Avatar użytkownika
 
Posty: 3879
Dołączył(a): 28 grudnia 2015, o 10:41
Lokalizacja: Tarnów
Ulubiona autorka/autor: Gabriel Garcia Marquez

Muzyka w książkach

Post przez Szczypta_Kasi » 9 marca 2016, o 22:27

Często atmosfera w książce, charakter jej bohatera, lub choćby jedna mała scena wspomagane są przez muzykę. A ponieważ na papierze raczej jej nie słychać, musimy sami pofatygować się i poszukać dźwięków, które grały w głowie autorki.

W tym temacie pomagamy sobie w identyfikacji muzyki wspominanej w romansach. Udostępniamy piosenki które pojawiają się w treści książek.
Najlepiej by było aby oprócz linku do piosenki podawać jeszcze dokładnie tytuł i autorkę książki, tak aby można było dokładnie zidentyfikować powiązanie.


Na dobry początek

"Układ" Elle Kennedy i piosenka bardzo ważna w życiu Garetta
Obrazek

Avatar użytkownika
 
Posty: 29638
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:17
Lokalizacja: Pozostanę tam, gdzie jestem.
Ulubiona autorka/autor: Margit Sandemo

Post przez LiaMort » 9 marca 2016, o 22:29

Acheron t. 2 Kenyon Sherrylin:

RM 

"But at the same time we still know the shit happens everytime, so I think c'est la vie, that's life. "

Avatar użytkownika
 
Posty: 3879
Dołączył(a): 28 grudnia 2015, o 10:41
Lokalizacja: Tarnów
Ulubiona autorka/autor: Gabriel Garcia Marquez

Post przez Szczypta_Kasi » 10 marca 2016, o 10:48

Jak nie przepadam za Nickelback, tak piosenka fajna.

Próbowałam jeszcze odszukać utworu Kanye Westa z "Fangirl", ale ponieważ nie ma tam podanego tytułu tylko fragment tekstu i to jeszcze w tłumaczeniu, to nie mogę znaleźć. Kojarzycie "Imprezę Ratunkową z Kanye"?

Avatar użytkownika
 
Posty: 21223
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15

Post przez Agrest » 10 marca 2016, o 23:45

Rowell na spotify stworzyła wiele playlist do swoich książek, jedna z nich to Emergency Dance Party ;) Tytuły:
Through the Wire
I Wonder
All Falls Down
Paranoid
Champion
American Boy
Touch the Sky

Wszystko Kanye lub feat. Kanye.

Hm, widzę na innej playliście do tej książki Samsona, więc ode mnie Regina ;)

"I read a story to-night. It ended unhappily. I was wretched until I had invented a happy ending for it. I shall always end my stories happily. I don't care whether it's 'true to life' or not. It's true to life as it should be and that's a better truth than the other."

Emily Byrd Starr

Avatar użytkownika
 
Posty: 3879
Dołączył(a): 28 grudnia 2015, o 10:41
Lokalizacja: Tarnów
Ulubiona autorka/autor: Gabriel Garcia Marquez

Post przez Szczypta_Kasi » 12 marca 2016, o 15:49

Z aktualnie czytanej ksiażki:
"Ten jedyny" Emily Giffin
Ulubiona piosenka Trenera Carra

Avatar użytkownika
 
Posty: 31295
Dołączył(a): 8 listopada 2012, o 22:17
Ulubiona autorka/autor: Różnie to bywa

Post przez Księżycowa Kawa » 12 marca 2016, o 18:28

Agnieszka Lingas-Łoniewska w cyklu Szukaj mnie wśród lawendy każdy rozdział zaczynała od tytułu piosenki, co wydaje mi się ciekawym zabiegiem.
Nie ma dobrych książek dla głupca, możliwe, że nie ma złych dla człowieka rozumu.
Denis Diderot


"If you want it enough, you can always get a second chance." MM
*
“I might be accused of social maladjustment,” said Daniel. “But not a psychopath. Please. Give me some credit.” MM
*
Zamienię sen na czytanie.

Avatar użytkownika
 
Posty: 3879
Dołączył(a): 28 grudnia 2015, o 10:41
Lokalizacja: Tarnów
Ulubiona autorka/autor: Gabriel Garcia Marquez

Post przez Szczypta_Kasi » 13 marca 2016, o 20:33

Ona chyba lubi łączyć muzykę i pisanie. Do "Łatwopalnych" ułożyła całą playlistę do słuchania w trakcie czytania.

Avatar użytkownika
 
Posty: 31295
Dołączył(a): 8 listopada 2012, o 22:17
Ulubiona autorka/autor: Różnie to bywa

Post przez Księżycowa Kawa » 13 marca 2016, o 22:12

Taa, ale wtedy zdaje się była na końcu z tego, co pamiętam.
Nie ma dobrych książek dla głupca, możliwe, że nie ma złych dla człowieka rozumu.
Denis Diderot


"If you want it enough, you can always get a second chance." MM
*
“I might be accused of social maladjustment,” said Daniel. “But not a psychopath. Please. Give me some credit.” MM
*
Zamienię sen na czytanie.

Avatar użytkownika
 
Posty: 21223
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15

Post przez Agrest » 14 marca 2016, o 00:35

Wrzucałam już to kiedyś w temacie autorskim, ale skoro mamy teraz taki temat, to muszę rozpropagować i tu ;)

Hiraeth, tradycyjna walijska pieśń, której tytuł nie ma dokładnego odpowiednika w języku angielskim (i polskim raczej też nie). Hiraeth oznacza 'tęsknotę za domem, do którego nie można powrócić lub który nigdy nie istniał.

A występuję oczywiście w książce o tytule Longing (czyli Tęsknota) autorstwa Mary Balogh ;)

Zachęcam do posłuchania, bo to piękna rzecz.



"I read a story to-night. It ended unhappily. I was wretched until I had invented a happy ending for it. I shall always end my stories happily. I don't care whether it's 'true to life' or not. It's true to life as it should be and that's a better truth than the other."

Emily Byrd Starr

Avatar użytkownika
 
Posty: 31295
Dołączył(a): 8 listopada 2012, o 22:17
Ulubiona autorka/autor: Różnie to bywa

Post przez Księżycowa Kawa » 14 marca 2016, o 01:34

A tak, pamiętam i miło jest sobie przypomnieć.
Nie ma dobrych książek dla głupca, możliwe, że nie ma złych dla człowieka rozumu.
Denis Diderot


"If you want it enough, you can always get a second chance." MM
*
“I might be accused of social maladjustment,” said Daniel. “But not a psychopath. Please. Give me some credit.” MM
*
Zamienię sen na czytanie.

Avatar użytkownika
 
Posty: 21223
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:15

Post przez Agrest » 15 marca 2016, o 23:44

Jeszcze z serii staroświeckich ciekawostek: jeśli lubicie Montgomery, to zapewne pamiętacie, że w serii o Emilce, Emilka i Tadzio mieli umówiony sygnał - Tadzio gwizdał, a Emilka wychodziła do ogrodu. W trzeciej części, kiedy się od siebie oddalili i Emilka postanowiła sygnał ignorować, pomyślała, że to dobre w piosence, ale "życie nie jest szkocką balladą"...
Chodzi tu o ludową piosenkę do słów Roberta Burnsa, szkockiego Mickiewicza ;), Oh Whistle and I'll Come To You, My Lad. Piosenka przeurocza moim zdaniem ;)

"I read a story to-night. It ended unhappily. I was wretched until I had invented a happy ending for it. I shall always end my stories happily. I don't care whether it's 'true to life' or not. It's true to life as it should be and that's a better truth than the other."

Emily Byrd Starr

Avatar użytkownika
 
Posty: 27968
Dołączył(a): 22 lutego 2012, o 21:14
Lokalizacja: Warszawa
Ulubiona autorka/autor: Kristen Ashley/Mariana Zapata

Post przez Duzzz » 18 marca 2016, o 20:47

Resisting Temptation K.C. Lynn

Według Faith taka muzyka pasuje do Cade'a, scena z Iraku.


Przy przekomarzaniu się Faith o tym, że jak już wyjedzie Cade będzie za nią tęsknić :wink: Piosenka z filmu Pitch Perfect :wink:


W rozmowie o muzyce Faith i Christophera :wink:



“How do you always know where to find me?''
His voice achingly gentle, he says, "The same way a compass knows how to find true north.”
― J.T. Geissinger, Cruel Paradise

“It’s not inexplicable. I like you the way Newton liked gravity.”
“I don’t know what you mean.”
“Once he found it, everything else in the universe made sense.”
― J.T. Geissinger, Cruel Paradise

“Life is short. You don't get a do-over. Kiss who you need to kiss, love who you need to love, tell anyone who disrespects you to go f*ck themselves. Let your heart lead you where it wants to. Don't ever make a decision based on fear. In fact, if it scares you, that's the thing you should run fastest toward, because that's where real life is. In the scary parts. In the messy parts. In the parts that aren't so pretty. Dive in and take a swim in all the pain and beauty that life has to offer, so that at the end of it, you don't have any regrets.” ― J.T. Geissinger, Cruel Paradise

Avatar użytkownika
 
Posty: 29638
Dołączył(a): 17 grudnia 2010, o 11:17
Lokalizacja: Pozostanę tam, gdzie jestem.
Ulubiona autorka/autor: Margit Sandemo

Post przez LiaMort » 28 marca 2016, o 12:50

Art & Soul C.Cherry




wspólny projekt:


RM 

"But at the same time we still know the shit happens everytime, so I think c'est la vie, that's life. "

Avatar użytkownika
 
Posty: 3879
Dołączył(a): 28 grudnia 2015, o 10:41
Lokalizacja: Tarnów
Ulubiona autorka/autor: Gabriel Garcia Marquez

Post przez Szczypta_Kasi » 31 marca 2016, o 15:04

Bodies of Water ma fajny klimat.

Avatar użytkownika
 
Posty: 3879
Dołączył(a): 28 grudnia 2015, o 10:41
Lokalizacja: Tarnów
Ulubiona autorka/autor: Gabriel Garcia Marquez

Post przez Szczypta_Kasi » 28 kwietnia 2016, o 07:40

"Dom na szczycie drzewa" Theresa Weir - gdy Ash lekko wstawiony słucha na ganku starych płyt. Uwielbiam tą piosenkę.



Zaraz potem oboje tańczą do jakiegoś hitu, ale nie mogę ustalić co to jest. Podany był jedynie tekst po polsku:

Jak woda, która sprawia,
Ze nagle pęka skala,
Złamałaś twarde serce
I z sobą pół zabrałaś.
Miłości, gdzież dziś jesteś
Powtarzam wciąż na nowo,
Nie da się żyć bez ciebie
Z serca połową...

Avatar użytkownika
 
Posty: 33018
Dołączył(a): 18 maja 2011, o 15:02
Ulubiona autorka/autor: Janet Evanovich

Post przez Janka » 28 kwietnia 2016, o 22:09

Może ktoś ma książkę w oryginale i mógłby sprawdzić, jaki tekst był tam, no i po tym by się doszło?
Obrazek

Avatar użytkownika
 
Posty: 3879
Dołączył(a): 28 grudnia 2015, o 10:41
Lokalizacja: Tarnów
Ulubiona autorka/autor: Gabriel Garcia Marquez

Post przez Szczypta_Kasi » 29 kwietnia 2016, o 07:45

Dobry pomysł Janko.
Gdy po tłumaczeniu szukałam nic nie znalazłam, gdy starałam się na angielski przerobić też nie wyszło. A to ma być jakiś przytulaniec z harmonijką.

Avatar użytkownika
 
Posty: 33018
Dołączył(a): 18 maja 2011, o 15:02
Ulubiona autorka/autor: Janet Evanovich

Post przez Janka » 29 kwietnia 2016, o 14:26

Kasiu, jak gugluję autorkę i imiona bohaterów książki, to czasem wrzuca mnie w link z eBookiem w oryginale, w którym porobione są jakieś skróty. Może spróbujesz sama coś takiego znaleźć i może się okaże, że ten tekst piosenki nie został wycięty.
Obrazek

Avatar użytkownika
 
Posty: 3879
Dołączył(a): 28 grudnia 2015, o 10:41
Lokalizacja: Tarnów
Ulubiona autorka/autor: Gabriel Garcia Marquez

Post przez Szczypta_Kasi » 29 kwietnia 2016, o 14:38

Spróbuję... ale googlowałam po tytule oryginalnym i autorce i nie znalazło mi ebooka (znaczy znalazło na Amazonie za 7$ - ale aż tak bardzo ciekawa nie jestem :))

Avatar użytkownika
 
Posty: 33018
Dołączył(a): 18 maja 2011, o 15:02
Ulubiona autorka/autor: Janet Evanovich

Post przez Janka » 29 kwietnia 2016, o 15:34

Właśnie nie gugluj tytułu, tylko nazwiska bohaterów. Po guglowaniu tytułu znajdują się sklepy i strony informacyjne, a po guglowaniu bohaterów znajduje się próbka eBooka.
Obrazek

Avatar użytkownika
 
Posty: 3059
Dołączył(a): 7 kwietnia 2016, o 13:30
Lokalizacja: Genf
Ulubiona autorka/autor: Kristin Hannah,Paulina Simons,Elżbieta Cherezińska

Post przez tully » 6 czerwca 2016, o 15:46

"Real" Katy Evans... i moment chyba najpiekniejszy w ksiazce kiedy ona mu to puszcza a on prosi o powtorke i daje jej sluchawki... jak potem tego wysluchalam mialam lzy w oczach...

Avril Lavigne - I Love You
Je préfère aller doucement...
"the standout in this drama is, without a doubt, Emi Takei. Eyes are her asset, and her stare is from another world in this drama. You could feel her love towards Shuji, and that passion is so strong that you could feel it coming out from your screen." Taisetsu na Koto wa Subete Kimi ga Oshiete Kureta J-2011
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Shancai initiates the kiss: https://tenor.com/view/dont-say-anythin ... f-12266619
Tsukushi initiates the kiss: https://c.tenor.com/YC0oyiizgj8AAAAd/ha ... anadan.gif

Avatar użytkownika
 
Posty: 3879
Dołączył(a): 28 grudnia 2015, o 10:41
Lokalizacja: Tarnów
Ulubiona autorka/autor: Gabriel Garcia Marquez

Post przez Szczypta_Kasi » 7 czerwca 2016, o 20:26

"Córka wiedźmy" Paula Brackston - książka przyciężkawa, romansu tam tyle co nic, choć na okładce jak byk że romans historyczny.
Jedyny pożytek, że przypomniała mi piosenkę która znałam już wcześniej. Przepiękną balladę. Niestety w kontekście książki niezbyt pozytywnie kojarzoną.


Avatar użytkownika
 
Posty: 9974
Dołączył(a): 3 sierpnia 2011, o 11:33
Lokalizacja: Somewhere
Ulubiona autorka/autor: Nalini Singh

Post przez kejti » 8 czerwca 2016, o 00:17

Dopiero trafiłam na ten wątek :bigeyes:

Driven - K. Bromberg


.
.

Let's find some beautiful place to get lost.

Avatar użytkownika
 
Posty: 3879
Dołączył(a): 28 grudnia 2015, o 10:41
Lokalizacja: Tarnów
Ulubiona autorka/autor: Gabriel Garcia Marquez

Post przez Szczypta_Kasi » 12 czerwca 2016, o 21:13

"Buntownik" Jay Croenover ścieżka dźwiękowa udostępniona przez autorkę na końcu książki:



Nie bardzo moje kliamty.

Avatar użytkownika
 
Posty: 9974
Dołączył(a): 3 sierpnia 2011, o 11:33
Lokalizacja: Somewhere
Ulubiona autorka/autor: Nalini Singh

Post przez kejti » 12 czerwca 2016, o 21:38

Przesłuchałam większość (ze wszystkich części) na Spotify, też nie moje klimaty :P

.
.

Let's find some beautiful place to get lost.

Następna strona

Powrót do Muzyka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości